Otvorena izložba 'Ever closer Union'

28.03.2017.  Filološki fakultet

Povodom obilježavanja jednog od najznačajnijih datuma u istoriji Evropske Unije, odnosno 60 godina od potpisivanja Rimskih ugovora, Ambasada Italije u Crnoj Gori u saradnji sa Filološkim fakultetom u Nikšiću, priredila je u holu Fakulteta izložbu " Ever closer Union".

Izložbu je otvorio dekan Filološkog fakulteta, prof. dr Dragan Bogojević, naglasivši da je Filološki fakultet  počastvovan što je odabran da proslavi današnji dan. Dekan Bogojević je istakao da vjeruje da će izložba pomoći studentima Filološkog i Filozofskog fakulteta da se bliže upoznaju sa procesom stvaranja Evropske Unije, kao i da je to jedna lijepa epopeja stvaranja i zbližavanja evropskih naroda i civilizacija, koja će se nastaviti uprkos brojnim izazovima pred kojima se trenutno nalazi EU. Prema njegovim riječima, učenje stranih jezika omogućava da se granice među narodima proširuju, a barijere i predrasude koje možda postoje, razbijaju.

Dekan je kazao da se nada da je misija izučavanja stranih jezika nešto što će itekako doprinijeti, zahvaljujući Filološkom fakultetu, da i građani Crne Gore i svi studenti, budu ambasadori našeg budućeg članstva, kao i da će Crna Gora uskoro postati dio te velike porodice.

Prisutnima se obratila i zamjenica italijanskog ambasadora, Antonela Fontana, koja je pojasnila da je na dokumentima koja su predstavljena moguće pratiti šta se zbivalo u Evropskoj Uniji od 1957. do danas. Takođe, izrazila je zadovoljstvo činjenicom da su prije dva dana sve osnovne i srednje škole u Crnoj Gori prvi čas započele razgovorima na temu koja se tiče sporazuma koji je potpisan prije 60 godina.

Tamara Srzentić, predstavnica Ministarstva evropskih poslova, istakla je da je otvaranje ove izložbe momenat koji nam omogućava da se na trenutak vratimo na period kada su postavljeni temelji EU kao jedne zajednice naroda, kulturnog, društvenog i ekonomskog identiteta kojem stremimo.

Izložba je zasnovana na arhivskim dokumentima, slikama i edukativnim djelovima i oblikovana je u 4 poglavlja i 14 panela, a svako poglavlje govori o jednoj od tema od značaja za formiranje i funkcionisanje Evropske Unije.