Otvoren Deseti sajam sezonskih poslova

27.03.2017.  Univerzitet Crne Gore

„Sezonski poslovi su  veoma važni jer kroz njih iznad svega upoznajemo jednu drugu sliku svijeta, učimo se poslovnoj kulturi, upoznajemo poslovni kontekst“, kazala je rektorka Univerziteta Crne Gore na otvaranju Desetog sajma sezonskih poslova  "Summer Job", u Univerzitetskom sportsko-kulturnom centru u Podgorici.

Iako sezonski poslovi nisu usko stručni poslovi za koje se studenti Univerziteta pripremaju, važni su jer se kroz njih uče radu, i izuzetno su, smatra Vojvodić, inspirativni u turističkom konceptu, jedne truističke zemlje kakva je Crna Gora.

„Svi mi dobro znamo da kao mentalitet i nacija i u humornim dosjektama važimo za lijen narod. Ovaj ovdje okupljen narod danas pokazuje da i te kako znamo da poštujemo rad“, kazala je rektorka Vojvodić i čestitala organizatoru - Studentskom parlamentu Univerziteta, na tradiciji sajma koji već deset godina spaja studente i poslodavce, na obostranu korist.

Praktični rad i unapređivanje vještina je i te kako bilo važno za proces reformi i čine značajan dio reformisanih studija na Univerzitetu Crne Gore,  koje će početi sa studijskom 2017/2018, iskazala je svoja očekivanja rektorka Vojvodić jer je akreditacija Univerziteta Crne Gore u toku.

U pogledu pripreme mladih ljudi za osvajanje karijere i profesije, kao i pripreme za tržište rada, dodala je rektorka Vojvodić, Karijerni centar Crne Gore u saradnji sa Studentskim parlamentom, intenzivno radi kroz radionice i obuke.

Ministar prosvjete Damir Šehović je kazao da će  Sajam Studentskog parlamenta uvijek imati podršku Vlade Crne Gore i resornog ministarstva iz tri ključna razloga: sezonski zapošljava domaću radnu snagu, i to posebno u oblasti turizma i ugostiteljstva, gdje broj izdatih radnih dozvola za strance najveći, promoviše prakse aktivnog traženja posla i ima kokretne razultate.

„U prilog tome“, navodi Ministar, „govori šesto zapošljenih mladih ljudi na prošlogodišnjem sajmu i 7000 predatih CV-ija“.On je izrazio očekivanje i da će ovogodišnji sajam zabilježiti slične rezultate jer je 35 poslodavaca pokazalo spremnost da učestvuju na sajmu u Podgorici, 20 u Kotoru i Bijelom Polju.

„Sa ovog mjesta možemo da utvrdimo da studenti nijesu naša budućnost već naša sadašnjost“, poručio je Ministar.

„Aktivno traženje zaposlenja  princip koji moramo da izgradimo i koji mora da bude filozofija življenja“, poručila je i je Direktorica Zavoda za zapošljavanje Vukica Jelić.

Ona je izrazila uvjerenje da će mladi ljudi poslodavcima donijeti novu energiju, kreativnost, znanje jezika, novih tehnologija. Sa druge strane, iskustvo budućih akademika i sagledavanje svijeta poslodavaca, može kreirati buduće poslodavce, zaključila je Jelić.

"Summer Job" organizuje krovna studentska organizacija  - Studentski parlament Univerziteta Crne Gore,  u saradnji sa Studentskom organizacijom ""Turist". Projekat institucinalno kao i finansijski podržava Vlada Crne Gore i crnogorski mediji. Nakon sajma održanog u Podgorici, Sajam će se održati 29. marta na Fakultetu za turizam i hotelijerstvo u Kotoru i 31. marta na Pravnom fakultetu u Bijelom Polju. U svim gradovima će sajmovi trajati od 10 do 15 sati.